CURRENT PRIZEPOOL: $60.00

Think you've got what it takes to be a Nostradamus type of fella when it comes to AFL?

Think you're some kind of EGG SPURT?

Well, for $5 per entry you can tip the following scenarios and we will post them up on this page...

 

Deadline is Tuesday 20th March, please email footytips@austmusic.com.au with all the relevant information and also how much money you have deposited to our bank.... 

Bank Account Details are: 

Account Name: AMS SOCIAL CLUB

BSB : 013 384

ACC: 180590609

 

Here's what you need to do & how it all works;

1. Give us your yearly ladder prediction at the end of Round 23 - For every team and position you get correct you will get 5 points.

2. Give us your Selection for the Coleman Medal [Most goals in the season] - Get this correct and receive 20 points

3. Give us your Rising Star Winner - Get this correct and receive 20 points

4. Give us your Selection for the 2 Grand Final Teams - Get 1 correct and receive 20 points / Get both correct and receive 40 points

5. Give us your 3 Selections for the Brownlow Medal - If 1 of them win then receive 40 points [if 2 win, 80 if a 3 way tie 120]

6. Give us your Selection for the Grand Final Winner - Get this correct and receive 60 points

7. Give us your Selection for the Norm Smith Medal - Get this correct and receive 80 points

As per the foot tipping comp the Prizepool will be split 3 ways...

1st Prize - 60% of prizepool

2nd Prize - 30% of prizepool

4rd Prize - 10% of prizepool

Maximum of 5 entries per person. If more than one winner, the prize will be split between the joint winners.

Final calculations will be posted the week after the Grand Final and displayed on this webpage and an email sent out to all those who entered with the results. 

Below is an example of an entry...

MAJOR LEE ANNOYING

FINAL LADDER

1. Giants

2. Adelaide

3. Richmond

4. Geelong

5. Sydney

6. Port Adelaide

7. Western Bulldogs

8. Melbourne

9. Essendon

10. St.Kilda

11. Carlton

12. Collingwood

13. West Coast

14. NMFC

15. Hawthorn

16. Fremantle

17. Gold Coast

18. Brisbane

COLEMAN MEDAL  

Jeremy Cameron [Giants]

RISING STAR  

Luke Davies-Uniacke [NMFC]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Adelaide

BROWNLOW MEDAL  

Josh Kelly [Giants]

Rory Sloane [Adelaide]

Elliot Yeo [West Coast]

GRAND FINAL WINNER 

Giants 

NORM SMITH MEDAL

Toby Green [Giants]

MAJOR LEE ANNOYING #2

FINAL LADDER

1. Giants

2. Adelaide

3. Richmond

4. Sydney

5. Geelong

6. Port Adelaide

7. Essendon

8. Melbourne

9. St.Kilda

10. Western Bulldogs

11. Carlton

12. Collingwood

13. West Coast

14. Hawthorn

15. NMFC

16. Fremantle

17. Gold Coast

18. Brisbane

COLEMAN MEDAL  

Buddy Franklin [Swans]

RISING STAR  

Paddy Dow [Carlton]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Swans

BROWNLOW MEDAL  

Nathan Fyfe [Fremantle]

Buddy Franklin [Swans]

Tom Mitchell [Hawthorn]

GRAND FINAL WINNER 

Giants 

NORM SMITH MEDAL

Toby Green [Giants]

SUMO THOMPSON

FINAL LADDER

1. Giants

2. Adelaide

3. Richmond

4. Sydney

5. Melbourne

6. Port Adelaide

7. Western Bulldogs

8. Geelong

9. Essendon

10. St.Kilda

11. Carlton

12. Collingwood

13. West Coast

14. NMFC

15. Hawthorn

16. Fremantle

17. Gold Coast

18. Brisbane

COLEMAN MEDAL  

Buddy Franklin [Swans]

RISING STAR  

Luke Davies-Uniacke [NMFC]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Richmond

BROWNLOW MEDAL  

Josh Kelly [Giants]

Patrick Dangerfield [Geelong]

Dustin Martin [Richmond]

GRAND FINAL WINNER 

Giants 

NORM SMITH MEDAL

Josh Kelly [Giants]

KNADS HAGUE

FINAL LADDER

1. Giants

2. Sydney

3. Adelaide

4. Geelong

5. Richmond

6. Port Adelaide

7. Essendon

8. St.Kilda

9. Western Bulldogs

10. Melbourne

11. NMFC

12. Hawthorn

13. Carlton

14. Collingwood

15. West Coast

16. Brisbane

17. Fremantle

18. Gold Coast

COLEMAN MEDAL  

Joe Daniher [Essendon]

RISING STAR  

Paddy Dow [Carlton]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Geelong

BROWNLOW MEDAL  

Josh Kelly [Giants]

Zach Merrett [Essendon]

Dustin Martin [Richmond]

GRAND FINAL WINNER 

Giants 

NORM SMITH MEDAL

Toby Green [Giants]

BRUNODAMUS

 

 

FINAL LADDER

1. Port Adelaide

2. Giants

3. Sydney

4. Collingwood

5. Adelaide

6. St.Kilda

7. Geelong

8. Fremantle

9. Melbourne

10. Carlton

11. Essendon

12. Richmond

13. Hawthorn

14. Brisbane

15. WCE

16. NMFC

17. Gold Coast

18. Western Bulldogs

COLEMAN MEDAL  

Lance Franklin [Sydney]

RISING STAR  

Will Brodie [Gold Coast]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Collingwood

BROWNLOW MEDAL  

Josh Kelly [Giants]

Adam Treloar [Collingwood]

Robbie Gray [Port Adelaide]

GRAND FINAL WINNER 

Collingwood 

NORM SMITH MEDAL

Adam Treloar [Collingwood]

BRUNODAMUS #2

 

 

FINAL LADDER

1. Port Adelaide

2. Giants

3. Collingwood

4. Geelong

5. Adelaide

6. St.Kilda

7. Sydney

8. Fremantle

9. Carlton

10. Essendon

11. Richmond

12. Hawthorn

13. Melbourne

14. Brisbane

15. WCE

16. NMFC

17. Gold Coast

18. Western Bulldogs

COLEMAN MEDAL  

Lance Franklin [Sydney]

RISING STAR  

Jaidyn Stephenson [Collingwood]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Collingwood

BROWNLOW MEDAL  

Josh Kelly [Giants]

Adam Treloar [Collingwood]

Nat Fyfe [Fremantle]

GRAND FINAL WINNER 

Collingwood 

NORM SMITH MEDAL

Adam Treloar [Collingwood]

MATT SCALZO

 

 

FINAL LADDER

1. Giants

2. Adelaide

3. Sydney

4. Richmond

5. Geelong

6. Port Adelaide

7. Essendon

8. West Coast

9. Hawthorn

10. Collingwood

11. Gold Coast

12. Western Bulldogs

13. Melbourne

14. NMFC

15. St.Kilda

16. Fremantle

17. Carlton

18. Brisbane

COLEMAN MEDAL  

Joe Daniher [Essendon]

RISING STAR  

Andrew Brayshaw [Fremantle]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Adelaide

BROWNLOW MEDAL  

Rory Sloane [Adelaide]

Tom Mitchell [Hawthorn]

Zach Merrett [Essendon]

GRAND FINAL WINNER 

Giants

NORM SMITH MEDAL

Josh Kelly [Giants]

MARK FOUNTAIN

 

 

FINAL LADDER

1. Giants

2. Port Adelaide

3. Sydney

4. Geelong

5. Hawthorn

6. St.Kilda

7. Richmond

8. Adelaide

9. Carlton

10. Essendon

11. Western Bulldogs

12. Melbourne

13. West Coast

14. Collingwood

15. Fremantle

16. Gold Coast

17. Brisbane

18. NMFC

COLEMAN MEDAL  

Buddy Franklin [Sydney]

RISING STAR  

Ryan Burton [Hawthorn]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Geelong

BROWNLOW MEDAL  

Dustin Martin [Richmond]

Joel Selwood [Geelong]

Tom Mitchell [Hawthorn]

GRAND FINAL WINNER 

Giants

NORM SMITH MEDAL

Callan Ward [Giants]

ANDREW BOUCHER

 

FINAL LADDER

1. Giants

2. Sydney

3. Richmond

4. Essendon

5. Adelaide

6. Geelong

7. Melbourne

8. Port Adelaide

9. WCE

10. St.Kilda

11. Collingwood

12. Western Bulldogs

13. Hawthorn

14. NMFC

15. Fremantle

16. Carlton

17. Brisbane

18. Gold Coast

COLEMAN MEDAL  

Lance Franklin [Sydney]

RISING STAR  

Alex Witherden [Brisbane]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Richmond

BROWNLOW MEDAL  

Tom Mitchell [Hawthorn]

Dustin Martin [Richmond]

Patrick Dangerfield [Geelong]

GRAND FINAL WINNER 

Richmond

NORM SMITH MEDAL

Dustin Martin [Richmond]

ROB CLARKE

FINAL LADDER

1. Giants

2. Geelong

3. Adelaide

4. Richmond

5. Essendon

6. Sydney

7. Port Adelaide

8. Melbourne

9. Western Bulldogs

10. St.Kilda

11. WCE

12. Carlton

13. Hawthorn

14. Collingwood

15. Fremantle

16. Brisbane

17. Gold Coast

18. NMFC

COLEMAN MEDAL  

Lance Franklin [Sydney]

RISING STAR  

Tim Kelly [Geelong]

GRAND FINAL TEAMS  

Giants vs Richmond

BROWNLOW MEDAL  

Josh Kelly [Giants]

 

GRAND FINAL WINNER 

Giants

NORM SMITH MEDAL

footytips@austmusic.com.au​

P.O BOX 1301

CLAYTON SOUTH

VICTORIA  AUSTRALIA 3169

  • Facebook

© 2020 

ANNOYING Footy Competition